U razdoblju 03. – 05. lipnja 2024. godine, u organizaciji Općine Pitomača (koja je ujedno i prijavitelj projekta) i partnera Lokalne akcijske grupe „Virovitički prsten“ provedeno je „Studijsko putovanje u Sloveniju“, kroz koje se je posjetilo 4 slovenske Lokalne akcijske skupine (LAS-a): LAS Posavje, LAS Sožitje med mestom in podeželjem, LAS Za mesto in vas i LAS Suhe krajine, Temenice in Krke (LAS Stik).
Cilj putovanja bio je stjecanje i razmjena iskustava i novih znanja kroz primjere dobre prakse, održane radionice, primjere suradnje te razvijanja i jačanja kapaciteta dionika, odnosno predstavnika javnog, civilnog i gospodarskog sektora s područja Republike Hrvatske (RH) i s područja Republike Slovenije (RS) o provedbi koncepta pametnih sela. Studijskim putovanjem u Sloveniju nastojala se poboljšati kvaliteta provedbe mjera u novom programskom razdoblju 2023.-2027. te povećati sudjelovanje zainteresiranih dionika u provedbi projekata koji će se prijaviti na natječaje LAG-a “VIP”, budući da će na tim natječajima svaki prijavljeni projekt morati doprinositi konceptu pametnih sela. Pored navedenog, svi dionici koji su sudjelovali na putovanju stekli su nova znanja kako provoditi koncept pametnih sela u svojim projektima, što je i jedan od ciljeva regulative EU za razdoblje 2023.-2027., nakon čega se o tim mogućnostima sufinanciranja projekata planira informirati i šira javnost te drugi potencijalni korisnici.
Temeljem javnog poziva za sudjelovanje u projektu „Studijsko putovanje u Sloveniju“ interes je iskazalo 22 dionika iz javnog, civilnog i gospodarskog sektora (pretežito poljoprivrednici) s područja općine Pitomača i Lokalne akcijske grupe „Virovitički prsten“.
Studijsko putovanje u Sloveniju započelo je u ponedjeljak, 03. lipnja 2024. godine, u Regionalnoj razvojnoj agenciji Posavje u Krškom, na području Lokalne akcijske skupine Posavje, s početkom u 11:00 sati.
Dolaskom na područje Lokalne akcijske skupine (LAS-a) Posavje, svim sudionicima putovanja dobrodošlicu su poželjele predstavnice LAS-a Posavje, koje su održale sastanak s organizatorima i sudionicima studijskog putovanja u Sloveniju te ukratko prezentirale rad i djelovanje LAS-a Posavje u starom i novom programskom razdoblju, njihova upravna tijela, područje koje obuhvaćaju te projekte koje su od važnosti za područje LAS-a Posavje, s glavnim naglaskom na provedbu projekata koji sadrže koncept pametnih sela. Navođenjem raznih projekata te prezentiranjem istih kroz interakciju iznosile su se sličnosti te različitosti u načinu ulaganja i razvijanja ruralnih krajeva kroz koncept pametnih sela na području Lokalne akcijske grupe „Virovitički prsten“ (LAG-a „VIP“) i LAS-a Posavje. Također, predstavnici LAS-a Posavje istaknuli su da im je od velike pomoći njihova Regionalna razvojna agencija Posavje.
Nakon sastanka u Regionalnoj razvojnoj agenciji Posavje, krenulo se u obilazak i predstavljanje sljedećih primjera dobre prakse/ projekte s područja LAS-a Posavje koji su povezani s provedbom koncepta pametnih sela:
- EVROSAD d.o.o. – obilazak proizvodnje (pogona) i tržnice voća i povrća; predstavljanje projekta LAS-a Posavje: SVEŽE OKUSNO LOKALNO (Zelena veriga od kmetij do restavracij in javnih zavodov) i projekta suradnje „EKO Okusi Slovenije“ (Povezovanje ekoloških ponudnikov z vrhunsko kulinariko)
- Gostilna Kunst – predstavljanje projekta LAS-a Posavje „Črno belo bogastvo“ koji promovira autohtonu krškopoljsku svinju te gastronomsku ponudu od nje
- Dvorac Rajhenburg – predstavljanje i obilazak spomenika kulture od slovenskog nacionalnog značaja koji pripada najvažnijim spomenicima srednjovjekovne arhitekture u Sloveniji te je primjer dobre prakse povlačenja sredstava za obnovu iz EU fondova koji koristi razne digitalne i inovativne sustave promovirajući na taj način koncept pametnih sela.
Drugi dan studijskog putovanja u Sloveniju organizirao se 04. lipnja 2024. godine na području LAS-a Sožitje med mestom in podeželjem i LAS-a Za mesto in vas, a započeo je dolaskom u mjesto Ig, točnije u konferencijsku dvoranu Centra Ig. Dobrodošlicu sudionicima je poželio gradonačelnik Ig-a i predstavnici LAS-a Sožitje med mestom in podeželjem i LAS-a Za mesto in vas. Sudionicima ovog projekta predstavljen je rad oba LAS-a, njihova upravna tijela, područje djelovanja, kao i projekti koji su važni za područje ova dva LAS-a. Također, održana je i radionica o razvoju i provedbi koncepta pametnih sela na području LAS-a Sožitje med mestom in podeželjem i LAS-a Za mesto in vas. U razgovoru sudionici s područja LAG-a „VIP“ i s područja LAS-ova su među sobom razmjenjivali iskustva o provedbi kocepta pametnih sela na svojim gospodarstvima, odnosno što se poduzima po pitanju koncepta pametnih sela u Republici Hrvatskoj, a što u Republici Sloveniji. Nakon održane radionice slijedio je obilazak i predstavljanje sljedećih primjera dobre prakse/ projekata s područja LAS-a Sožitje med mestom in podeželjem i LAS-a Za mesto in vas povezanih s provedbom koncepta pametnih sela:
- Morostig – posjet i obilazak kuće i staze Morostig; u kući Morostig predstavljeno stepansko razdoblje i naselja oko Alpa koja su uvrštena u UNESCO popis svjetske baštine te je prezentirana i biološka jedinstvenost močvarnog kraja koji je uvršten u mrežu EU NATURA 2000 i koji je u statusu krajobraznog parka. Stazom Morostiga prikazana je netaknuta priroda močvarnog područja te mnogobrojne zaštićene biljne i životinjske vrste, kao i sojenice koje se nalaze u sklopu zaštićenog krajobrazba
- Turistična kmetija pri Lazarju – predstavljanje i obilazak seoskog imanja kao primjera dobre prakse u provedbi koncepta pametnih sela
- Podgrad – Čebelnjak Čebelarskega društva Domžale – posjet pčelarskom društvu Domžale i prezentiranje apiterapije u sklopu navedenog projekta u sklopu kojeg je predstavljen i projekt „BeeZoo Za ohranjanje okolja“ kroz koji se nastoji povećati svijest o očuvanju okoliša
- JARINA z.o.o. – Predstavljanje projekta „Lokalno je zdravo“ – posjet i obilazak trgovine lokalnih proizvoda različitih dobavljača te eko voćnjaka jednog od članova zadruge JARINA z.o.o.
Trećeg, posljednjeg dana studijskog putovanja u Sloveniju, odnosno 05. lipnja 2024. godine, sudionici su posjetili područje LAS-a Suhe krajine, Temenice in Krke (LAS-a STIK). Dobrodošlicu sudionicima je zaželjela voditeljica LAS-a STIK s kojom je odrađen uvodni sastanak te je prezentiran rad LAS-a, područje djelovanja, vodstvo LAS-a, provedeni projekti u starom programskom razdoblju te nove ideje i ciljevi za budućnost LAS-a. Također sudionicima studijskog putovanja u Sloveniju predstavljeni su primjeri dobre prakse povezani s provedbom koncepta pametnih sela, a to su:
- Galerija likovne umjetnosti Trebnje – predstavljanje i obilazak galerije te razna umjetnička djela kao primjer uporabe digitalizacije u predstavljanju kulturne baštine
- Knjižnica Pavla Golie Trebnje & Vrtec Mavrica Trebnje – predstavljanje ulaganja u infrastrukturu s ciljem unaprjeđenja provedbe koncepta pametnih sela
- Zavod Dobrote Dolenjske – predstavljanje i obilazak lokalne prodavaonice, pogona za izradu gastronomske ponude i preradu biljaka te prezentacija ulaganja kroz razne EU fondove.
Sve sudionike studijskog putovanja u Sloveniju informiralo se je o mogućnostima inovativnih i pametnih rješenja u ruralnim područjima, digitalizaciji u poljoprivredi, na gospodarstvima i ostalim društvenim aktivnostima te doprinosu ciljevima i ublažavanju klimatskih promjena u ruralnim područjima, što je i bio glavni cilj i svrha ovog projekta.
Po završetku ovog studijskog putovanja u Sloveniju svi sudionici dobili su nova znanja i informacije o provedbi koncepta pametnih sela te su s ostalim sudionicima imali mogućnost razmijeniti sva svoja dosadašnja i novostečena znanja o provedbi koncepta pametnih sela.
Ovo studijsko putovanje u Sloveniju odobreno je na Pozivu za podnošenje prijedloga aktivnosti Nacionalne mreže Zajedničke poljoprivredne politike u 2023. godini, koji je raspisala Nacionalna mreža Zajedničke poljoprivredne politike (osnovana od strane Ministarstva poljoprivrede), a troškovi studijskog putovanja u Sloveniju (su)financirani su sredstvima Europske unije, iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj: Europa ulaže u ruralna područja, iz Mjere 20 „Tehnička pomoć“ – Podmjere 20.2. „Podrška za osnivanje i upravljanje Nacionalnom ruralnom mrežom“ iz Programa ruralnog razvoja Republike Hrvatske za razdoblje 2014. – 2022.
Program Studijskog putovanja u Sloveniju možete pogledati OVDJE