U sklopu provedbe međuteritorijalnog projekta suradnje „Od Istoka do Juga“ održano je 3. po redu studijsko putovanje na područje LAG-a „Adrion“, jednog od ukupno četiri partnera na projektu. Glavni partner i nositelj međuteritorijalnog projekta suradnje “Od Istoka do Juga” je LAG “Virovitički prsten” dok su ostali partneri LAG “Adrion”, LAG Srijem i LAG “Zrinska gora – Turopolje”.
Projekt se provodi kroz podmjeru 19.3. »Priprema i provedba aktivnosti suradnje LAG-a« – provedbu tipa operacije 19.3.2. »Provedba aktivnosti projekta suradnje«, a studijsko putovanje organizirano je radi razmjene znanja i iskustava te primjera dobre prakse kao i promocije područja LAG partnera.
Ukupna vrijednost projekta suradnje iznosi 132.768,67 EUR/1.000.345,55 kn.
Tijekom studijskog putovanja, LAG „Adrion“, u razdoblju od 25. do 27. listopada 2023. godine, na svom području ugostio je sedamdesetak dionika s područja tri LAG partnera na spomenutom projektu: LAG „Virovitički prsten“, LAG Srijem i LAG “Zrinska gora – Turopolje”.
Dana 25. listopada 2023. godine, sve dionike s područja tri LAG partnera, nakon dolaska i smještaja, dočekao je domaćin, odnosno LAG „Adrion“, u Hotelu Horizont, u Baškoj Vodi, gdje su domaćini ukratko prezentirali rad LAG-a „Adrion“ te program studijskog putovanja.
Drugi dan, odnosno 26. listopada 2023. godine, započeo je okupljanjem svih sudionika studijskog putovanja u Vinariji Matković, na području grada Imotskog, gdje je sudionicima, na primjeru dobre prakse, predstavljen rad vinarije te mjere iz Programa ruralnog razvoja koje je domaćin vinarije koristio prilikom opremanja iste, kao i pokretanje dopunske djelatnosti, odnosno ruralnog turizma. Nakon toga, poseban dojam na sudionike imao je posjet Crvenom i Modrom jezeru, najatraktivnijim turističkim lokacijama na području grada Imotskog, uz prezentaciju povijesnog turizma. Sudionici su zatim posjetili obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo Grabovac, u Prološcu Gornjem, gdje su na primjeru dobre prakse te prezentaciji rada upoznali nekadašnji izvorni način života s posebnim naglaskom na izletničku destinaciju i gastroturizam. Također, sudionici studijskog putovanja posjetili su i OPG Lozo koji se bavi uzgojem divljih i domaćih životinja. Na kraju dana, svi sudionici uputili su se u Restoran Kaštil Slanica u Omišu, gdje je bila održana radionica o povijesnom i gastroturizmu grada Omiša.
Sljedećeg dana, odnosno 27. listopada 2023. godine, sudionici studijskog putovanja posjetili su Muzej klapa grada Omiša uz prezentaciju kulturnog i povijesnog turizma s ciljem predstavljanja povijesti klapskog pjevanja u gradu Omišu te osnivanja Festivala dalmatinskih klapa Omiš. Nakon toga, sudionici studijskog putovanja posjetili su OPG Čorić, Soparnik.eu, kao primjer dobre prakse, uz prezentaciju izrade soparnika – tradicionalnog poljičkog jela, kao i cjelokupnog rada OPG-a, odnosno mjera koje su proveli kroz Program ruralnog razvoja 2014. – 2020. Zadnja lokacija studijskog putovanja bila je Konoba Bracera u Dugom Ratu, gdje su uz prezentaciju gastroturizma bila poslužena autohtona jela toga kraja, kao spoj tradicije i turizma.
Pored navedenog, kroz projekt suradnje nabavljeni su i promidžbeni materijali za potrebe vidljivosti projekta suradnje te promotivni paketi reprezentativnih lokalnih domaćih proizvoda s područja pojedinog LAG partnera za promidžbu područja svakog pojedinog LAG partnera.
Opći cilj ovog projekta suradnje je promocija kroz razvoj ruralnog turizma i jačanje ljudskih kapaciteta dionika s područja LAG – ova partnera, a sam projekt usmjeren je prema poljoprivrednim gospodarstvima, poduzećima, obrtima, civilnom sektoru, turističkim i ugostiteljskim subjektima, lokalnom stanovništvu, lokalnoj samoupravi, svim institucijama koje sudjeluju u razvijanju područja LAG-ova, kao i svim ostalim dionicima koji se žele uključiti u provedbu projektnih aktivnosti.